Tuuline kolmas etapp tõi Muhu Väina regati Kuivastust Pärnusse | 16 juuli 13, piret.salmistu

Muhu Väina regati kolmas etapp sõideti teisipäeval, 16. juulil. Hommik Kuivastu sadamas oli soe ja päikseline. Stardihetkel kella 10 ajal puhus tuul kiirusega 7-9 m/s ja merel oli ka keskmine laine. Sellistes tingimustes sai ennustada 66 meremiili läbimist kiireimatele jahtidele 7-8 tunniga. Esimene jaht jõudis Pärnu jõe suudme lähistel finišisse kella poole kuue paiku õhtul. Suurimate gruppide jahtide sõidukiiruseks distantsil kujunes keskmiselt 8-9 sõlme.

ORC esimese grupi jahid läbisid 66,7 miili. Tänasel pikal etapil sai esimese koha Tammo Otsasoo juhitud Kalev Jahtklubi jaht Forte (EST475) korrigeeritud ajas viie tunni ja 10 minutiga. Teise koha sai Dagö jahtklubi jaht Amserv (EST550) Juss Ojalaga roolis kaotades võitjale 59 sekundit. Kolmandale kohale sõitis täna jaht Olympic (EST463) Tiit Vihuli meeskonnaga, samuti Dagö Jahtklubist, kaotades Amservile vaid 45 sekundit. Grupis võistleb 10 jahti. Koondarvestuses juhib pärast kolme etappi 6 punktiga Amserv, sama arvu punktidega on teisel kohal Amserv ja Olympic Online jääb Amservist maha vaid ühe punktiga.

ORC teisel grupi distantsipikkuseks tänasel etapil oli 63,2 miili. Võidu võttis siin täna Aivar Tuulbergi meeskond jahil Katariina II (EST646) Pärnu Jahtklubist. Teise tulemuse  sõitis täna välja Pärnu Jahtklubi jaht Merepärl (EST406) Alari Akermanni meeskonnaga kaotades võitjale ühe minuti ja 39 sekundiga. Kolmanda koha sai täna Venemaa jaht Kvartet (RUS297) Vasily Alexeevi meeskonnaga kaotades teisele kohale väljaühe minuti ja 11 sekundiga Siin grupis asus koondarvestuses juhtima Katariina II 8 punktiga, teisel kohal on jaht Merepärl samuti kaheksa punktiga ja kolmandal kohal 15 punktiga Põhjakonn (EST333) Peeter Volkoviga roolis. Kõik jahid on Pärnu Jahtklubist.  Grupis võistleb 16 jahti.

ORC kolmanda grupi jahtidel tuli läbida 58,7 miili. Täna oli siin kiireim jaht Passione (EST462) Kalev Jahtklubist Sven Heili meeskonnaga. Teise koha sõitis välja Evelyn III (EST477) meeskond Kristen Pugiga roolis (Saaremaa Merispordiselts/Kalev Jahtklubi) kaotades võitjale 31 sekundiga. Kolmanda koha sai Kalev Jahtklubi jaht Jazz (EST465) Risto Riimiga roolis jäädes teisest kohast maha 18 sekundit. Grupis võistleb 8 jahti. Koondarvestuses juhib siin Jazz 7 punktiga, teisel kohal on Adele jahtklubist Baltsail 11 punktiga ja kolmandal kohal Passione Kalev Jahtklubist 12 punktiga.

ORC neljanda grupi distants oli 53-miiline. Tänase etapi võitja oli Kalev Jahtklubi jaht Minni (EST751) Andres Aaviku meeskonnaga. Võitjast kaks minutit ja 55 sekundit jäi maha Venemaa jaht Prizrak (RUS331) St. Peterburgist Dmitri Mostovoiga roolis. Nagu ka eile, sai  täna kolmanda koha Haapsalu Jahtklubi jaht Edasi (EST11) Koit Pautsi meeskonnaga, kaotades teisele kohale kaks minutit ja üheksa sekundit. Koondarvestuses juhib Prizrak viie punktiga, teist kohta hoiab Edasi kaheksa punktiga ja kolmas on üheksa punktiga Kadri (EST185) Saaremaa Merispordiseltsist Andres Haaveli meeskonnaga. Grupis võistleb 13 jahti.

LYS 1 grupp sõitis täna 58,7 miili. Ülekaaluka võidu võttis siin jaht Mia (EST330), roolis Jaanus Talp Noblessneri Jahtklubist. Seitse minutit ja 4 sekundit jäi Miast maha Kalev Jahtklubi jaht Sylvia (EST478) Aare Kööpi meeskonnaga. Kolmanda koha jaht Tessa (EST324) Alar Ivansoni meeskonnaga jäi Sylviast maha ühe minuti ja 17 sekundiga. Koondarvestuses läks siin grupis juhtima Tessa 17 punktiga, teisel kohal on 20 punktiga Seabird (EST337) Toivo Roosma meeskonnaga Kalev Jahtklubist. Kolme punktiga jääb teisest kohast maha Pärnu Jahtklubi jaht Georg (EST278) Sven Feofanoviga roolis. Grupis võistleb 30 jahti.

Mia EST330, kapten Jaanus Talp, Noblessneri Jahtklubi. Foto Piret Salmistu, Kalev Jahtklubi

LYS2 grupi jahtidel tuli läbida 68 miili. Võitjaks tuli Haapsalu Jahtklubi jaht Luisa (EST541), roolis Henry Viiret. Vaid ühe sekundiga kaotas Luisale Põhjatäht (EST404) Tanel Kursi meeskonnaga Pärnu Jahtklubist. Neist omakorda 13 sekundiga jäi maha La Folie (EST438) Janno Simmi juhtimisel samuti Pärnu Jahtklubist. Koondarvestuses juhib siin grupis hetkel La Folie 13 punktiga, teisel kohal on 17 punktiga Frida (EST715) Andres Kõndi meeskonnaga Kalev Jahtklubist ja kolmandal kohal on Tipa (EST383) Ivar Terase juhtimisel Kalev Jahtklubist. Grupis võistleb 26 jahti.

Folkbootide klassi rajapikkus oli 46,2 miili. Tänane võitja oli ka täna Haapsalu Jahtklubi jaht Tuuli (EST18) Olev Oolupiga roolis. Teise koha sai Saaremaa Merispordiseltsi jaht Ahti (EST19) Ott Kolki meeskonnaga kaotades Tuulile viis minutit ja 24 sekundit. Tänane kolmas koht läks Kalev Jahtklubisse jahile Svea (EST23) Hard Perki meeskonnaga. Svea kaotas Ahtile 19 sekundiga. Üldkokkuvõttes juhib folkbootide võistlust Tuuli nelja punktiga, teine on Ahti seitsme punktiga ja kolmas Svea13 punktiga. Grupis võistleb 10 jahti.

Pärnu Jahtklubis on õhtul tänase etapi parimate autasustamine kell… ja auhinnad panevad välja Dermoshop ja Joogikuller. Pärnusse jääb regatt nüüd suisa kolmeks päevaks. Kõige rohkem pakub elevust kindlasti kolmapäev 17. juuli, kui regati neljanda etapina toimub lühirajasõit vastutuule-allatuule rajal. Esimene start on kell 12. Pealtvaatajatele on korraldatud võimalus laevaga RUNÖ merel toimuvat oma silmaga vaatama minna. Laevas kommenteerivad toimuvat asjatundjad. Pärnu Päikeseraadio teeb sündmusest otselülitused ja Delfi TV kannab kogu sündmust otse üle. Samal õhtul tunnustatakse Pärnus ka enne Muhu Väina regati algust Haapsalus lõppenud Eesti pikima kestvussõidu, Watergate’i regati võitjaid. Õhtu jätkub regati õhtusöögiga, kus purjetajate peole annab hoogu juurde uhke kontserdiga Vaiko Eplik ja tema bänd Eliit. Neljapäeva, 18. juulisse jagub veel meelelahutuslikku tegevust – plaanis on maha pidada „vanade kalade“ võistlus RS Fevadel. Järgmisele, regati kõige pikemale ja enamasti öösel sõidetavalt etapile Pärnust Roomassaarde stardivad jahid neljapäeva õhtul kell 18.

Parimad palad, pildid ja uudised regatilt: sport.delfi.ee/news/purjetamine/muhuvain/

Muhu Väina regatti korraldavad ESS Kalev Jahtklubi koostöös Pärnu Jahtklubi, Saaremaa Merispordi Seltsi ja Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu väina regati toetajad on A. Le Coq, Helly Hansen/Sportland, Veeteede Amet, Saarte Liinid, Haapsalu linn, Delfi, Tallink, Selver, Loodusinvest, Dermoshop, Joogikuller, Saaremaa Juust, Jägermeister ja Muhu vald.