PRESSITEADE: A. Le Coq 58. Muhu Väina regatil stardib viiest riigist 113 jahti ja pea 700 purjetajat | 17 juuli 15, piret.salmistu

Sel pühapäeval saab alguse Baltimaade suurim ja pikima ajalooga avamereregatt Eestis – A. Le Coq 58. Muhu Väina regatt. Regati teeb erakordsemaks selle algus Tallinnas, sest saja kolmeteistkümne jahi purjed kaunistavad Tallinna lahel Tallinna Merepäevade viimast päeva pakkudes silmailu paljudele meresõpradele. 96 jahti Eestist, 9 Venemaalt, 5 Lätist, 2 Soomest ja 1 Leedust 660 purjetajaga pardal selgitavad nädala jooksul endi hulgast parimad kolmes klassis ja seitsmes võistlusgrupis. Regatil selguvad Eesti avamerepurjetamise meistrid klassides väike ORC III ja Folkboot. Regatt algab pühapäeval, 19. juulil Tallinnas ning viib siis jahid läbi Kärdla, Kuivastu  ja Roomassaare sadamate Pärnusse, kus laupäeval, 25. juulil toimub parimate autasustamine ja regati pidulik lõpetamine. Tallinnas on võimalik huvilistel laevaga merele minna lühiraja etappi vaatama ning kaasaelajad saavad merel toimuvat jälgida Postimehe otseülekandena regati esimese ja viimase päeva lühiraja etappidelt.

Regati avamine toimub laupäeval, 18. juulil kell 19:00 Tallinna Merepäevade suurel laval Lennusadamas, pärast mida saavad purjetajad tõestada kui hea laulurahvas nad on, elades ja lauldes kaasa Tallinna Merepäevade Öölaulupeole sealsamas Lennusadamas. Tallinna Merepäevade viimasel päeval, pühapäeval 19. juulil heiskab regati laevastik purjed ja alustab kell 12:00 Tallinna lahel esimest võidusõitu, mida huvilised saavad vaatama minna laevaga Katharina, mis väljub kell 11.30 Lennusadamast. Merepäevalised saavad regati esimest etappi jälgida Postimehe otseülekandena ka suurelt ekraanilt sealsamas Lennusadamas, merel toimuvat kommenteerib Kalev Vapper - Kalev Jahtklubi kommodoor ja 2014.a avamerepurjetamise ORC klassi B grupi maailmameister jahilt Forte.



Pärast ca 1,5-tunnist esimest etappi saadetakse purjekad pikale distantsile, mille sihtsadamaks on Kärdla sadam Hiiumaal, kuhu jõutakse sõltuvalt tuuleoludest kas ööpimeduses või juba järgmise päeva valguses. Hiiu Vald, Kärdla sadam koos jahtklubiga Dago ja teiste tublide aktivistidega on viimastel aastatel teinud enneolematuid pingutusi Kärdla sadama väljaehitamisel, et areneks piirkond ja avaneks merevärav Hiiumaale. Esmaspäevast vaba päeva sadamas sisustab Grillfest, mis hoolitseb nii purjetajate kõhutäite kui ka meelelahutuse eest. Teisipäeval, 21. juulil viib regati distants purjetajad Muhumaale Kuivastu sadamasse ja sealt edasi kesknädalal Saaremaale Roomassaarde. Mõlemas sadamas, nagu regatil juba tavaks saanud, täidab õhtuid regatile õla alla pannud kohalike omavalitsuste korraldatud meelelahutus. Neljapäeva varahommikul suundutakse regati ühele pikematest etappidest, Roomassaarest Pärnusse. Reedel purjetatakse regati eelviimane etapp – Sorgu ring ning õhtu pakub regatilistele pikkade merepäevade järel ühise pidulikuma õhtusöögi ja meeleoluka peo Pärnu Jahtklubis, kus meeleolu loob Kaire Vilgats ja Estraadiraadio. Regati viimasel päeval vormistatakse lõplikud tulemused Pärnu lühirajal suure publiku ees. Postimehe otseülekanne toob regati lõpufiniši kätte ka kaldal olijatele.  A. Le Coq 58. Muhu Väina regati parimad saavad pärjatud laupäeva, 25. juuli õhtul Pärnu Jahtklubis. Vaata kogu regati programmi http://muhuvain.ee/regatt2015/uritused


Kogu regatt on jälgitav reaalajas ka internetist, kuna jahid kannavad GPS-jälgimisseadmeid. Kõik meresõbrad ja huvilised on oodatud sadamatesse regatimelust osa saama - see on nii purjetajatele kui ka külalistele tasuta.


Võisteldakse kolmes klassis (ORC, ESTLYS ja Folkboot) ning seitsmes grupis. Punktiarvestust ORC gruppidele peetakse Performance Line Offshore/Inshore (korrigeeritud aeg saadakse lahutades sõidule kulunud aja ja jahi avamere ajakoefitsiendi korrutisest distantsipikkuse ja avamere distantsi koefitsiendi korrutis) meetodi järgi. ESTLYS gruppides kasutatakse parandatud aja arvutamiseks aeg-ajale meetodit. Folkboodid sõidavad klassisõitu ehk kes ees see võitja.
Osavõtvate jahtide nimekiri muhuvain.ee/regatt2015/osavotjad


Et rahvusvahelist praktikat järgida, mille põhjal on ORC klassi avamerepurjetamise võistlusformaat orienteeritud pigem sooritusele lühirajal, ei anta juba teist aastat ORC klassis välja Eesti meistri tiitleid Muhu Väina regatil, vaid augusti alguses Pärnus toimuvatel Danske Bank ORC klassi Eesti Meistrivõistlustel. Viimane on ühtlasi ka peaprooviks 10.-16. augustil  samas toimuvateks Volvo Estonia ORC klassi Euroopa Meistrivõistlusteks ning on formaadilt sarnane ORC klassi rahvusvahelistele tiitlivõistlustele. Vaid väikesed ORC III grupi jahid selgitavad Muhu Väina regatil Eesti meistri, kuna selle grupi jahid on ORC tiitlivõistlusteks liiga väikesemõõdulised.


ORC I grupist on 2014.a esikolmikust kohal kõik kolm. Eelmise aasta regati võitja, Kalev Jahtklubi jaht Forte Jaak Jõgiga roolis kannab möödunud aasta augustist ka ORC klassi B grupi maailmameistritiitlit. Möödunud aasta teine, Eero Panki juhitud Reval Café Elisa Kalev Jahtklubist tuli 2014.a ORC klassi MMilt Kielis koju B grupi viienda kohaga olles medalikohal kuni viimase võistluspäevani. Ott Kikkase Sugar 2 Pärnu Jahtklubist on 2013.a ORC C grupi Euroopa meister ning nii 2014.a kui ka 2015.a MMi viies. Neile lähevad kindlasti kõva konkurentsi pakkuma 2014.a Eesti ja Soome ORC A grupi meister, Tiit Vihuli roolitud Olympic Dago Jahtklubist ning uhiuus Itaalia jahikonstruktor Maurizio Cossutti disainitud ning Eestis Ridas Jahtide tehases ehitatud Aivar Tuulbergi Katariina II Pärnu Jahtklubist, kes oma eelmise jahiga tõi koju 2013. Euroopa MV hõbeda C grupis, ning jäi möödunud aasta Kielis toimunud ORC MMil napilt neljandaks. Priit Tammemägi Premium Kalev Jahtklubist, 2013.a EMi hõbe B grupis on starti minemas ka kindlasti sooviga võita koht poodiumil. Kahtlemata ei saa välistada ka ühegi kohaliku ega välismaise jahi sekkumist võitlusse poodiumikohtadele.
 
ORC II grupis võistleb omavahel suur hulk Beneteau jahte, kelle hulgas favoriitideks kindlasti viimase kahe aasta kahekordne Muhu Väina regati võitja Kalev Jahtklubi jaht Jazz Risto Riimiga roolis; 2014.a pronks – Alari Akermanni Merepärl Pärnu Jahtklubist; 2014.a Eesti ja Soome meister ning Kalev Jahtklubi avamerepurjetamise karikasarja Seiko Cup 2014 võitja My Car Andres Lauluga roolis Kalev Jahtklubist.


ORC III grupis, kus võisteldakse ka Eesti meistritiitli nimel, ei ole sel aastal enam oma suurt hulka selle grupi võidutiitleid kaitsmas Koit Pautsi Edasil, kes oma meeskonnaga  pakub konkurentsi nüüd II grupis jahil Matilda. Küll aga on võitlusvalmis 2014.a regati kolmas ja neljas vastavalt Saaremaa Merispordi Seltsi jaht Kadri Andres Haaveliga roolis ning Moskva jaht Prizrak Dmitry Mostovoy juhtimisel.


ESTLYS1 grupis võib soosikuteks pidada möödunud aasta võitjat Fanaticut Ain Jalasto juhtimisel Kalev Jahtklubist, kes on 2012.a regati võitja ja nii 2012. kui ka 2013.a Soome suurima avamereregati Suursaari Race oma klassi võitja ning sama klubi Tessat Kalev Jahtklubist Alar Ivansoni meeskonnaga, kes 2014.a regatil oli teisel poodiumikohal. Stardiliinil on ka sama klubi jaht Mia Jaanus Talp’iga roolis, kes 2014.a regatil oli samas grupis kolmas.  


ESTLYS2 grupis tuleb silmas pidada Läti jaht Kolibrid Roman Mickevici juhtimisel, kellel 2014.a täitus 30 aastat Muhu Väina regati staaži ja Lilianni Saaremaa Merispordi Seltsist Margus Beljakovi meeskonnaga. Ka 2014.a poodiumilt Harri Murdi Temper Pärnu Jahtklubist ja Mikk Metstaki Brigitta Kalev Jahtklubist on taas võistlemas.   ESTLYS3 grupis tiitel on favoriitide hulgas möödunud aasta võitjana Andres Kõndi Frida Kalev Jahtklubist, Saaremaa Merispordi Seltsi jaht Mercurius Margus Tasaga roolis ning Luisa Haapsalu Jahtklubist Henry Viireti juhtimisel.


Folkboote võistleb sel aastal 10. Arvatavad favoriidid Eesti meistri tiitlile on kindlasti möödunud aasta esikolmiku jahid: võitjana Haapsalu klubi jaht Tuuli Olev Oolupiga roolis, teise koha jaht Greta Mikk Kööseli tiimiga ja Topu Kalev Jahtklubist Pertti Neero juhtimisel. Sama esikolmik oli poodiumil ka 2013. aastal.


Regatil osaleb kaks jahti, millel pardal vaid naised: Noblessneri klubist Kaija Sigrid Soomaniga roolis ja Rein Ottosoni Purjespordikooli kasvandikest koosnev naiskond jahil Divine Intervention roolis tubli Laser Radiali sõitja ja tänaseks spordikooli treeneriametit pidav Anne-Mari Luik. Vanima jahina on regatil esindatud 1943. aastal ehitatud Folkboot Fleur Max Daniloffiga roolis ning 2015.aastal valminud jahte osaleb regatil suisa 3: Pärnu Jahtklubist Aivar Tuulbergi Katariina II (One Off) ja Andrus Luht’i Iti (Bavaria 33CR) ning Kalev Jahtklubist Riho Kalve AquaMarine Hanse 455.


113 jahti merel ohjab ja juhendab juba teist aastat peavõistlusjuht Andres Taltsi meeskond ning situatsioone ja proteste aitab lahendada protestikomitee esimees Bernard Bonneau Prantsusmaalt, kes pidas sama ametit äsja lõppenud Volvo Ocean Race’i rahvusvahelises žüriis. Jahte mõõdab ja kontrollib Arvet Tetsmanni meeskond, regatibüroo tööd juhib peasekretär Krista Liivi tiim ja kogu regati korraldust juhib regatidirektor Agnes Lill. Regati sponsorsuhete eest seisab hea Sven Nuutmann ning korraldavaid klubisid esindavad Indrek Ilves, Raiko Lehtsalu ja Rain Riim. Purjetajatele ja meediale vahendab regatiinfot Piret Salmistu.


A. Le Coq 58. Muhu Väina regati kui ka Tallinna Merepäevade korraldajad pingutasid kõvasti, et Eesti suve kahest suurimast merega seotud ettevõtmisest saaks veelgi tähelepanuväärsem suursündmus, millest saab osa võimalikult suur hulk meresõpru ja purjetamishuvilisi. Mõlemad sündmused said 2014.a oma olulisuse ja silmapaistvuse tõestuseks ka tunnustuste osaliseks – A. Le Coq 57. Muhu Väina regatt sai Lääne-Eesti parima turismiarendaja tiitli ja Eesti Jahtklubide Liit pidas Tallinna linna poolt korraldatud Tallinna Merepäevi ja selle raames toimunud regatti Tallinn Race Aasta Teo vääriliseks.  


A. Le Coq Muhu Väina regatti korraldavad ESS Kalev Jahtklubi koostöös Pärnu Jahtklubi, Saaremaa Merispordi Seltsi ja Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu väina regati toetajad on A. Le Coq, Tallinna linn, Pärnu linn, Danske Bank, Porsche, Euronics, Postimees, Veeteede Amet, Sportland/Helly Hansen, Dermoshop, Loodus Invest, Saaremaa Juust, Tallink,  Saarte Liinid, DSV, Rahva Raamat, Eesti Vabatahtlik Mere- ja Järvepääste, Hiiu Vald, Kärdla Sadam, Muhu Vald, Kuressaare Linn.


Regati kodulehekülg www.muhuvain.ee  
Regati Facebooki lehekülg - https://www.facebook.com/pages/Muhu-v%C3%A4ina-regatt/320779705992?sk=timeline 
Otseülekanne Postimehe portaalis – www.postimees.ee 
GPS jälgimine - www.sportrec.eu/?page_id=671
Parimad palad, pildid ja uudised regatilt - purjetamine.postimees.ee  
2014. aasta regati pildigaleriid ja videod - muhuvain.ee/galerii