PRESSITEADE: Muhu Väina regatil selgusid Eesti meistrid avamerepurjetamises ja klassis X-41 | 18 juuli 10, piret.salmistu

Laupäeval, 17. juulil jõudis finišisse Eesti Avamere Karika kolmas etapp - 53. Muhu Väina regatt, kus pea 600 purjetajat 89 jahil, mis on ühtlasi Eesti uue iseseisvusaja rekord, viiest riigist läbisid kuue päeva jooksul 200 meremiili pikkuse distantsi Pärnu-Roomassaare-Virtsu-Dirhami. Muhu Väina regatil selgitati ühtlasi välja avamerepurjetamise Eesti meistrid ja klassis X-41. Regati märksõnad olid suurepärane soe suveilm ja vähene tuul.

Eesti populaarseim avamereregatt startis esmaspäeval, 12. juulil kell 14 Pärnust 8 meremiili pikkusele Pärnu ringile. Edasi viis regatt võistlejad teisipäeval kõige pikemale 75 meremiili pikkusele rajale Roomassaarde, mis kujunes vaikses tuules väga aeganõudvaks. Roomassaares toimus kolmapäeval väga vaikse tuule tõttu vaid 4,4 miili pikkune rajasõit. Roomassaarest siirduti neljapäeval 40-50 meremiilisel distantsil Virtsu ning sealt edasi reedel 45-55 miili pikkusel teekonnal Dirhamisse. Regati viimane etapp toimus laupäeval taas 4,4 miili pikkusel lühirajal Dirhamis. Dirhami sadmas toimus laupäeva pärastlõunal ka regati pidulik autasustamine ja lõpetamine. Purjetajaid kogunes Muhu Väina regatile viiest riigist - Eestist, Venemaalt, Soomest, Lätist ja Leedust.

Eesti meistriteks ORC I grupis tuli seeriaga 1-2-4-1-2-4 ESS Kalev Jahtklubi jaht Forte EST475 Jaak Jõgi meekonnaga. Teise koha sai seeriaga 3-4-1-3-3-2 samuti ESS Kalev Jahtklubi jaht Technonicol EST615 Mati Sepaga roolis. Kuna tegemist oli Eesti Avatud Meistrivõistlustega, siis kolmandale kohale sõitis end Läti jaht Ananda LAT617, kapten Andrejs Buls. Grupis võistles kokku 11 jahti.

ORC II grupis tuli Eesti meistriks seeriaga 1-5-5-2-5 üllatuslikult Pärnu Jahtklubi jaht Mia EST330 Erki Meltsi meekonnaga. Teiseks tuli 24 punktiga Venemaa (St Peterburg) jaht Baby Roo RUS7, roolis Juri Kulikov. Kolmanda koha sai 25 punktiga Pärnu Jahtklubi jaht Merepärl EST406, Alari Akermanni juhtimisel. Grupis oli kokku 17 jahti.

ORC III grupis võitis Eesti meistritiitli seeriaga 3-1-1-4-2 Pärnu Jahtklubi jaht Georg EST278 Viktor Feofanovi meeskonnaga. Hõbeda sai sama arvu punktidega, kuid veidi halvema seeriaga ESS Kalev Jahtklubi jaht Jazz EST465 Marten Loopere juhtimisel. Kolmandaks tuli 14 punktiga Noblessneri sadama jaht Debora Rodriques EST462, roolis Eero Pank. Grupis võistles kokku 13 jahti.

ORC IV grupi Eesti meistriks tuli ülekaalukalt ja ilusa seeriaga 20-2-1-1-1-1 eelmise aasta Eesti meister Haapsalu Jahtklubi jaht Edasi EST11, Koit Pautsi meeskonnaga. Teise koha sai 37 punktiga Venemaa jaht Prizrak RUS331, roolis Dimitri Mostovoi. Kolmandaks sõitis end 42 punktiga Saaremaa Merispordiseltsi jaht Kadri EST185, Tanel Õuna juhtimisel. Neljandas grupis osales kokku 19 jahti.

LYS grupis Eesti meistritiitleid ei jagatud. Küll aga selgitati välja Eesti Karika paremik. Siin saavutas V grupis seeriaga 1-1-4-2-1 ülekaaluka võidu ESS Kalev Jahtklubi jaht Charisma EST608, Peter Šaraškini juhtimisel. Teise koha sai 20 punktiga Venemaa (St Peterburg) jaht Mir RUS908, roolis Alexander Kulikov. Kolmandaks sõitis end seeriaga 15-7-1-1-3 ESS Kalev Jahtklubi jaht Fanatic EST239 Ain Jalasto juhtimisel. Grupis võistles 14 jahti.

LYS II ehk VI grupis sai 15 punktiga esikoha Pärnu Jahtklubi jaht La Folie EST438 Janno Simmi juhtimisel. Teise koha sai 16 punktiga Saaremaa Merispordiseltsi jaht Liliann EST396, roolis Margus Beljakov. Kolmandale kohale tuli 19 punktiga Pärnu Jahtklubi jaht Temper EST188, roolis Harri Murd. Grupis võistles 15 jahti.

53. Muhu Väina regati raames peeti ka Eesti Meistrivõistlused klassis X-41. Esikoha sai seeriaga 1-1-3-1-2-3 ESS Kalev Jahtklubi jaht Forte Jaak Jõgi meeskonnaga. Teise koha sai seeriaga 2-2-2-2-1-2 ESS Kalev Jahtklubi jaht Technonicol, roolis Mati Sepp. Kolmandaks tuli 14 punktiga ESS Kalev Jahtklubi jaht Premium Priit Tammemägiga roolis.

Muhu Väina regatil võisteldi neljas grupis vastavalt GPH (general purpose handicap) händikäp süsteemile. GPH näitab jahi arvestuslikku kiirust ühikus sekund/miil ehk mitme sekundiga jaht peaks ühe miili läbima. Iga jahi koefitsient arvutatakse välja spetsiaalse arvutiprogrammi abil, võttes arvesse taglase mõõtu, purjemõõte, kere kuju, meeskonna kaalu ja teisi parameetreid. Üldjärjestus saadakse finishiaja korrutamisel jahi GPH-ga. I grupis sõidavad jahid, mille GPH on väiksem kui 615,0, II grupi võistlejatel on GPH 615,1 - 640,0 ning III grupil on GPH 640,1-700,0 ning neljanda grupi GPH on suurem kui 700,1. Lisaks võistleb 2 LYS klassi gruppi.

Punktiarvestust ORC gruppidele peeti Eestis vähekasutatud Performance Line Offshore/Inshore (korrigeeritud aeg saadakse lahutades sõidule kulunud aja ja jahi avamere ajakoefitsendi korrutisest distantsipikkuse ja avamere distantsi koefitsendi korrutis) meetodi järgi, mis võistlejatele palju üllatavat pakkus.

Esmakordselt oli võimalik jälgida jahtide liikumist reaalajas GPS süsteemi abil regati kodulehelt www.muhuvain.ee, mis osutus väga populaarseks ja andis regatile hoopis teise mõõtme.

Muhu väina regatti korraldas ESS Kalev Jahtklubi koostöös Pärnu Jahtklubi ja Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu väina regatti suurtoetajad olid Honda Motor Europe Ltd. Eesti esindus ja Tallinna Sadam ning toetajad Salvest, AutoEkspert, NorthSails, Saarte Liinid, Liviko, Dermoshop, Firmakink, LoodusInvest ja Delfi.