Muhu Väina regati pikim etapp tõi jahid öö jooksul Pärnust Roomassaarde | 19 juuli 13, piret.salmistu

56. Muhu Väina regatt on jõudnud oma distantsi lõpp-sadamasse.

Pühapäeval Haapsalust startinud ja viie päeva jooksul ka Haapsalu, Kuivastu ja Pärnu sadamaid väisanud jahid startisid eile õhtul kell 6 Pärnust regati pikimale, peamiselt öösel sõidetavale etapile. Pikk distants, suhteliselt karmid ilmaolud ja ka öised tingimused panid jahtide ja purjetajate vastupidavuse igatpidi proovile. Suurimatel jahtidel tuli läbida 91 meremiili. Rassimine kõvas vastutuules ja kõrges avamerelaines ei olnud kerge ka kõige kogenumatele purjetajatele. Tuuleolud olid muutlikud - kui Pärnu lahel puhus tuul iiliti 11-13 m/s, siis valdava osa distantsist oli tuulekiirus keskmiselt 7 m/s ja Abruka all said osad jahid ka 2 m/s puhuvas tuules vaikselt liikuda. Väikseimatel jahtidel ehk folkbootidel tuli läbida 67-miiline rada ja suurimatel jahtidel 91 meremiili. Pikk sõit ei möödunud ka intsidentideta – stardisaginas tabas ebaõnn jahti Mary Lou, kellel murdus mast; jaht Estella pöördus poolelt etapilt Pärnusse tagasi; folkboot Eva suundus tormivarju Kihnu; jahil Kristi ei pidanud vastu kajaloodi kork, mille tagajärjel tekkis hommikul kella 6 paiku jahis leke ja välise abi vajadus. Edastati ka MAYDAY kutsung ja kümmekond jahti tõttas hättasattunud jahile appi, seda tegi ka Eesti Piirivalve kaater. Olukord suudeti siiski kontrolli alla saada ja jaht jõudis ühes tükis Roomassaare sadamasse. Tänase etapi järel läks senini halvima purjetatud sõidu tulemus mahaarvamisele. See muutis mõnes grupis ka esikolmikut.

Grupis ORC1 võttis tänasest raskest, pea 14 tundi kestnud sõidust võidu Dago jahtklubi jaht Olympic Online (EST463) Tiit Vihuli meeskonnaga. Ümberarvestatud ajaks kujunes neil 9 tundi ja 53 minutit. Teise koha saanud sama jahtklubi jaht Amserv (EST550) Juss Ojalaga roolis kaotas võitjale 15 minutit ja 24 sekundit. Kolmanda koha sai Kalev Jahtklubi jaht Forte (EST475) Tammo Otsasooga roolis, kaotades võitjale 31 minutit ja 17 sekundit. Koondarvestuses on vaid ühepunktiste vahedega esikolmiku seis pingeline. Kuue punktiga juhib Amserv, teine on Olympic Online ja kolmas Forte.

ORC teises grupis oli täna kiireim Pärnu Jahtklubi jaht Sugar 2 (EST711) Mihkel Koski meeskonnaga, kellel kulus sõiduks 13 tundi ja 52 minutit, kuid ümberarvestatud aeg oli 9 tundi 31 minutit ja 19 sekundit. Kaks minuti ja 19 sekundit jäi Sugar 2-st maha Kalev Jahtklubi jaht Reval Cafe (EST703) Eero Panki juhtimisel. Kolmanda koha sõitis sai Pärnu Jahtklubi jaht Merepärl (EST406) Alari Akermanniga roolis, kes tõukas sellelt kohalt pärast protesti lahendamist diskvalifitseerimise saanud Aivar Tuulbergi meeskonna jahil Katariina II (EST646) Pärnu Jahtklubist. Siin grupis hoiab liidripositsiooni Katarina II 10 punktiga, teist kohta hoiab jaht Merepärl (EST406) Pärnu Jahtklubist  11 punktiga ja kolmandaks tõusis 18 punktiga My-Car (EST535) Haapsalu Jahtklubist Erki Meltsi meeskonnaga.  Grupis võistleb 16 jahti.

ORC kolmanda grupi esikoha nimel käib tihe rebimine. Tänase etapi võitis jaht Passione (EST462) Kalev Jahtklubist Sven Heili meeskonnaga. Kalev Jahtklubi jaht Jazz (EST465) Risto Riimiga roolis sai teise koha kaotades võitjale 11 minutit ja 40 sekundit. Kolmanda koha sai Saaremaa Merispordiseltsi jaht Katarina Jee (EST464) Mart Tamme meeskonnaga, kaotust teisele kohale üks minut ja 16 sekundit. Koondarvestuses juhib enne viimast etappi Passione 7 punktiga, teiseks langes Jazz 8 punktiga ning kolmandaks tõusis 13 punktiga JK Baltsail jaht Adele Aleksander Zolotoviga roolis. Sama arvu punktidega on Katarina Jee neljandal kohal. Grupis võistleb 8 jahti.

ORC neljandas grupis sai etapivõidu Saaremaa Merispordi Seltsi jaht Kadri (EST185) Andres Haaveli meeskonnaga. Teise koha sõitis välja Haapsalu Jahtklubi jaht Edasi (EST11) Koit Pautsi meeskonnaga, kaotades võitjale 7 minuti ja 23 sekundiga. Kolmas koht läks täna Kalev Jahtklubi jahile Leila (EST242) Priit Põldmaa meeskonnaga. Nende kaotus teisele kohale üks minut ja 1 sekund.

Ka siin grupis on seis esikolmikus väga põnev. Võrdse arvu punktidega on esikohal Kadri, teisel kohal Venemaa jaht Prizrak (RUS331) Dmitri Mostovoyga roolis ja kolmas on Edasi. Siin grupis katkestas sõidu Estella, suundudes tagasi Pärnu sadamasse. Kõigil jahtidel on 9 punkti. Grupis võistleb 13 jahti.

LYS 1 grupis võitis pikima etapi Saaremaa Merispordiseltsi jaht Liliann (EST396) Margus Beljakoviga roolis. Neljakümne üheksa sekundiga kaotas Liliannile jaht Tessa (EST324) Alar Ivansoni meeskonnaga Kalev Jahtklubist. Kolmanda tulemuse sõitis välja Kalev Jahtklubi jaht Bossanova (EST379) Peeter Siniväli meeskonnaga Kalev Jahtklubist, kaotust teisele kohale üks minut ja 49 sekundit. Starti ei asunud siin grupis 2 jahti – Linda (EST1) ja Bayonita (FIN6913).

Koondarvestuses hoiab 8 punktiga liidrikohta Tessa, teisel kohal on 15 punktiga Georg (EST278) Pärnu Jahtklubist ja kolmandaks tõusis Liliann 17 punktiga. Grupis võistleb 30 jahti.

LYS2 grupis võttis täna võidu Haapsalu Jahtklubi jaht Luisa (EST541), roolis Henry Viiret. Teine oli samuti Haapsalu Jahtklubi jaht Aurora (EST575), roolis Mikk Link, kaotust võitjale 18 minutit ja 40 sekundit. Kolmanda koha sai Toila jahtklubi jaht Jorjen II (EST49) Mikk Põdra meeskonnaga kaotades teisele kohale 20 minutit ja 45 sekundit. Siin grupis toimunud intsidendi tõttu jahiga Kristi toimus sõidu järel mõned heastustaotluste arutelud, mis muutsid esialgseid tulemusi. Materiaalosa purunemise tõttu ei startinud La Folie ja Helter-Skelter, samal põhjusel jäi sõit katki Mary Loul ja Kristil. Kontrollaja piires ei jõudnud üle finishiliini 4 jahti.

Koondarvestuses on liidripositsioonil nüüd Luisa 9 punktiga, teisel kohal on 14 punktiga regati katkestanud La Folie (EST438) Janno Simmi meeskonnaga Pärnu Jahtklubist. Kolmas on 16 punktiga Marielle (EST524) Lennusadamast Kalev Metsaluga roolis. Grupis võistleb 26 jahti.

Folkbootide klassis oli täna võidukas Haapsalu Jahtklubi jaht Tuuli (EST18) Olev Oolupiga roolis.

Teise koha sai Kalev Jahtklubi jaht Greta (EST5) Mikk Kööseliga roolis, kaotades Tuulile 36 minutit ja  33 sekundit. Kolmanda koha sai Kalev Jahtklubi jaht Topu (EST3) Pertti Neero meeskonnaga, kaotust Gretale kaheksa minutit ja üheksa sekundit.

Üldkokkuvõttes juhib folkbootide klassis Tuuli 6 punktiga, teine on Greta 10 punktiga ja kolmas Topu 12 punktiga. Grupis võistleb 10 jahti.

Regati pikima etapi kangeimate autasustamine toimus täna õhtul Kuressaare Kuursaalis, kus pärast seda jätkus pidulikum õhtusöök ja pidu bändi “Late’s 5” saatel. Pidu toimub ka Roomassaare sadamas asuvas hiigelsuures telgis, kus tantsuks mängib ansambel SSB. Kui tuuleolud lubavad, sõidetakse regati viimane otsustav etapp homme Roomassaare lähistel. Õhtu kulmineerub Eesti meistrite selgumise ja piduliku autasustamistseremooniaga Roomassaare sadamas.

Parimad palad, pildid ja uudised regatilt: sport.delfi.ee/news/purjetamine/muhuvain/

Muhu Väina regatti korraldavad ESS Kalev Jahtklubi koostöös Pärnu Jahtklubi, Saaremaa Merispordi Seltsi ja Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu väina regati toetajad on A. Le Coq, Helly Hansen/Sportland, Veeteede Amet, Saarte Liinid, Haapsalu linn, Delfi, Tallink, Selver, Loodusinvest, Dermoshop, Joogikuller, Saaremaa Juust, Jägermeister ja Muhu vald.