Eesti Meremuuseum tähistab Muhu väina juubeliregatti kahe näitusega |
Muhu väina regatt on Eesti vanim ja suurim purjeregatt. See on purjetajatele oodatuim iga-aastane võistlus ja kokkusaamise koht. Tänavu toimub regatt juba 60. korda. Juubeliregatt toimub 7.-15. juulil 2017 algusega Haapsalust ja lõppsadamaga Riias.
Meremuuseumil on hea meel kajastada selle Eesti mereajaloos olulise ja pikkade traditsioonidega regati lugu kahe näitusega. Koostöös Tallinna Sadama ja Muhu väina regati korraldajatega avati 9. juunil välinäitus Admiraliteedi basseini ääres. „Mereäärne jalutamisala on kindlasti parimaid kohti, kus tutvustada seal liikuvatele linnarahvale ja turistidele regatti läbi ajalooliste ja tänapäevaste fotode“, ütles AS Tallinna Sadam turundusspetsialist Siiri Mägi. „Samuti on Tallinn olnud enamikel regattidel üks sadamakohti, kus peatutakse.“
Lennusadama ekspositsioonis avatakse regati ajaloo kajastus juuli teisel nädalal – samal ajal, kui stardib ka 60. Muhu väina regatt. SA Eesti Meremuuseumi juhatuse liikme Urmas Dreseni sõnul on oma tugev seos Eesti vanima purjeregati ja Lennusadama vahel ka selles, et muuseumi püsiekspositsioonis on eksponeeritud Hai-klassi jaht – jahiklass, mis osales ka esimesel regatil 1958. aastal. Lisaks saab näitusel näha samuti esimesel regatil osalenud jahiklasside mudeleid ja üht esimest karikat. „Kuna purjetamisel on kõige olulisemaks faktoriks tuul, siis tuleb muuseumisse ka tuulekamber, kus külastaja saab kogeda erinevaid tuuletugevusi,“ lisas Dresen.
Võistlus, millest Muhu väina regati traditsioon alguse sai, startis esimest korda tegelikult hoopis Riiast. Selle ajaloolise sündmuse puhul sõidetakse tänavu 60. Muhu väina regatt esimesele vastupidises suunas ehk alustatakse Haapsalust ja lõpetatakse Riias. Juba on püstitatud läbi aegade registreerunute rekord – stardinimekirjas on 130 jahti. Regatt tõotab tulla tänavu ka rahvusvahelisem kui kunagi varem – registreerunud on 16 jahti Venemaalt ja 12 Lätist ning mõned alused ka Soomest ja Leedust. Võistluste kohta saab täpsemalt lugeda ja jälgida ka reaalajas.
Lisainfo:
Krislin Kämärä
Püsiekspositsioonide kuraator
5343 3470
Eesti Meremuuseum