A. Le Coq Muhu Väina regatt jõudis öötundidel Pärnusse | 19 juuli 19, piret.salmistu

Muhu Väina regati distantsilt kõige pikem etapp purjetati eile Roomassaarest Pärnusse. Kui esimesed jahid jõudsid suvepealinna päeva viimaste päikesekiirtega, siis enamus purjetaid said jala kindlale pinnale alles ööpimeduses.


TÄISMAHUS PRESSITEADE


Santa Maria Roomassaare-Pärnu etapi start - video A4 Media

Kiiremate jahtide võistlusgruppidele oli seatud võistlusrada, mis viis Kuressaare lahest Kirjurahu idapoini ning sealt edasi Kihnu lõunatipuni, kus edasi ootas finišiliin enne Pärnu jõe suuet. Tuuleprognoosid lubasid pealelõunaks Saaremaast lõunasse tuulevaikust ning võistkondadel tuli leida strateegia, kuidas sinna sattumist vältida. Võitsid julged, kes läksid tuult otsima kas Saaremaa kalda äärest või avamerelt.
Jaht Evelyn III - foto Gerli Tooming

Võistlusgrupis ORC II sai esikoha kapten Kristen Pugi juhtimisel purjejaht Evelyn III, kellele oli see regatilt esimene etapivõit ning kes on pärast viit toimunud etappi üldarvestuses teisel kohal. Peamised lahingud peetigi merel üldarvestuses kolmandal kohal oleva Jazzi ja neljandal kohal oleva Adelega. Kui peale Abrukast kagusse jääva Virve Kuiva läänetoodri võtmist tuulekraanid kinni keerati, hakati koos tuult otsima Saaremaa ranniku alt. Evelyn III kapten Kristen Pugi kommenteeris võistlust: „Leidsime tuule maa alt, oli näha kuidas generaalkursil meist traaversis 6-7 miili kaugusel jahid tuulevaikuses seisid ning meil oli stabiilselt 4–5 m/s tuul. Suutsime nii kaarega minnes endale edumaa saada ning sellest ka kinni hoida.“ Kristen Pugi kiitis oma meeskonda ja tõi välja ka tublid noored alla 20-aastased tiimiliikmed – Keith Luur roolis, Joosep Laus ja Karl Lember.
Jaht Berta - foto Gerli Tooming

ESTLYS I võistlusgrupis oli edukas purjejaht Berta kapten Hando Sutteriga roolis, kelle sõnul oli nende edu võtmeks õigesti valitud strateegia ja meelekindel meeskond: „Hindasime tuuleprognoosi, leppisime kokku strateegia ja pidasime sellest kuni finišiniliinini kinni. Läksime tuult otsima avamerele Ruhnu suunas ning sealt me selle ka saime – terve võistluse jooksul me tuulevaikust ei saanud ning kui konkurendid pea kaks tundi tuulevaikuses seisid, siis meie kogu aeg liikusime.“
Jaht Mary Lou - Foto Gerli Tooming

Väiksemate jahtide ning folkbootide võistlusrada viis nad Abruka alt põhjapoole Kihnut, kus Aleksandri madala põhjatooder tuli jätta paremasse pardasse ning edasi purjetada lõunasse ja Pärnu lahte. ESTLYS III võistlusklassis etapivõitjaks tulnud Mary Lou kapten Rene Safin tunnistas, et kui tuulevaikus saabus, siis tuli kiirelt otsustada: „Otsisime iga tuuleviirgu ja läksime tuult otsima kaldale nii lähedale, kui võimalik. Sõitsime ühest veevirvendusest teise samal ajal, kui teised seisid.“

Tuulevaikus kimbutas purjetajaid õnneks vaid poole võistlusmaani, pärast mida hakkas põhjakaarest puhuma pea 10 m/s tuul. Pärnu lahte sõideti juba reipas külgtuules.
Folkboot Linda - Foto Gerli Tooming

Folkbootide etapivõidu tõi oma võistkonnale aga purjejaht Linda kapten Rimo Timmi juhtimisel. Kui senini on kõik etapivõidud noppinud Tiit Riisalo folkboot Lind tiim, siis Rimo Timmi sõnul leidsid nad täna kõige maapoolsema jahina esimesena tuule. Samuti oli maapoolne tuul neile soodsam ning võimaldas vabamat sõitu, kaldast kaugemal olevad jahid pidid rohkem teravust hoidma.

A. Le Coq Muhu Väina regati SANTA MARIA Roomassaare-Pärnu ringi esikolmikud

ORC I
I Aurora Borealis, RUS2675, Aurora SC, kapten Leonid Tkach
II Spirit SWE550, Lielupe, kapten Kristaps Remess
III Postimees Sailing Team, EST850, Jahtklubi Dago, kapten Sven Nuutmann
 
ORC II
I EVELYN III, EST477, SMS/KJK, kapten Kristen Pugi
II Jazz, EST465, Kalevi Jahtklubi, kapten Viljar Sepp
III Adele, EST467, Jahtklubi Baltsail, kapten Aleksandr Karboinov
 
ORC III
I Lagle III, EST554, HJK/SMS, kapten Ülari Velviste
II FART, RUS1118, SaintPetersburg SPb RYC, kapten Anatoly Shukanov
III Prizrak, RUS331, Vodnik, kapten Dmitry Mostovoy

ESTLYS I
I Berta, EST619, Kalevi Jahtklubi, kapten Hando Sutter
II Gabriel, LAT3, Usma, kapten Andris Zirdzins
III Merion X, EST710, Kalevi Jahtklubi, kapten Ain Pomerants
 
ESTLYS II
I Pinta, EST57, Saaremaa Merispordi Selts, kapten Guido Grass
II Deja Vu, EST542, Kalevi Jahtklubi, kapten Peeter Siniväli
III Elli, EST728, Saaremaa Merispordi Selts, kapten Margus Hiet
 
ESTLYS III
I Mary Lou, EST688, Kalevi Jahtklubi, kapten Rene Safin
II Kaija, EST29, Noblessner, kapten Annika Malva
III Lote, EST460, Saaremaa Merispordi Selts, kapten Rando Salu
 
Folkboot
I Linda, EST42, Kalevi Jahtklubi, kapten Rimo Timm
II Jonna, EST50, Kalevi Jahtklubi, kapten Mikk Köösel
III Greta, EST5, Kalevi Jahtklubi, kapten Liise Köösel
 
Open 800
I Equator, RUS2248, SPb RYC, kapten Aleksandr Proniashkin
II Alaska, RUS298, MBU SC Primorsk, kapten Ivan Tokarev
III Vostok, RUS1800, Vodnik, kapten Aleksei Borisov
 
Võistlustulemused on näha Muhu Väina regati kodulehel siin – neljapäeva õhtul lõppes Pärnus 5. etapp, millest kõigil võistlejatel arvestati juba maha kõige halvem tulemus. Kodulehel on üleval ka üldtulemused, kus nii mitmeski võistlusklassis on väga pinev seis – järgnevad kaks etappi Pärnus on otsustavad. Reedel toimub Pärnu lahel SILMALASER-ESSILOR Pärnu lühirada ning laupäeval ALTER MARINE Pärnu ring.
Päeva pildigalerii leidub siin.

A. Le Coq Muhu Väina regatti korraldavad Kalev Jahtklubi ja Pärnu Jahtklubi koostöös Eesti Jahtklubide Liiduga. Regati nimitoetaja on A. Le Coq ning toetavad Pro Marine Trade, Haapsalu linn, LoodusInvest, PR Foods/Heimon Kala, Hiiumaa Sadamad, Santa Maria, Silmalaser, Essilor, Alter Marine, M.V Wool, Rahva Raamat, Alexela, Sportland / Helly Hansen, DSV, Volvo Trucks Estonia, Amserv, Hiiumaa Vallavalitsus, Muhu Vallavalitsus, Saaremaa Vallavalitsus Pärnu linn.
 
Regati kodulehekülg www.muhuvain.ee
Regati Facebooki lehekülg - https://www.facebook.com/muhuvainaregatt
Regati Instagram https://www.instagram.com/muhuvainaregatt
GPS jälgimine - http://www.sportrec.eu/?page_id=671


Muhu Väin 2019 blogi: regati tulemused, elu purjekal ja palju muud huvitavat- Postimehe blogi vahendusel annavad regati jooksul kokku 7 inimest ülevaate oma jahis toimuvast.
Roomassaarest Pärnusse kajastas Muhu Väina Postimehe blogis ühte võistluspäeva purjelaev Öösorr. Reedel on blogi sulg ESTLYS II võistlusgrupis võistleva jahi Sly käes - tegemist on esimest korda Muhu Väinal võistleva naiskonnaga Pärnu Jahtklubist.